ПРО ДЕЯКІ ПИТАННЯ НАБУТТЯ СТРАХОВОГО СТАЖУ

 Згідно зі статтею 24 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” до страхового стажу, що враховується при призначенні пенсії, зараховуються лише ті періоди за які сплачено внески на загальнообов’язкове державне пенсійне та соціальне страхування. Якщо сума страхових внесків, сплачених за відповідний місяць, є меншою ніж мінімальний страховий внесок, до страхового стажу зараховується пропорційно зменшений період.

 Отже, у разі коли особа працює неповний робочий час (неповний робочий день, неповний робочий тиждень), її прийняли на роботу не з першого календарного місяця, або звільнили не останнім днем календарного місяця, перебуває у відпустці без збереження заробітної плати, вона може здійснити доплату до мінімального страхового внеску таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою за мінімальний страховий внесок.

Застрахована особа, яка підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та бажає зарахувати неповний місяць роботи до страхового стажу як повний місяць за період з 01.01.2004 року  подає до органів Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії заяву.

Фахівець Пенсійного фонду на підставі даних персоніфікованого обліку, визначає розмір доплати до мінімального страхового внеску, та складає повідомлення-розрахунок.

На підставі повідомлення-розрахунку застрахована особа здійснює відповідну доплату  протягом 10 календарних днів з дня його отримання.

Особи, які здійснюють доплату, формують і подають до органів Пенсійного фонду України відомості про суми такої доплати.

Якщо особа не належала до категорії застрахованих осіб (не працювала або працювала не офіційно) вона може звернутись до органів податкової служби та укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.  Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено, що особи беруть добровільну участь протягом строку, визначеного в договорі.

Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди, починаючи з 1 січня 2004 року. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць не може бути меншою за мінімальний страховий внесок (у 2021 році 1320 грн) і більшою за суму єдиного внеску, обчислено виходячи з максимальної бази нарахування єдиного внеску, встановленого на дату укладання договору (з 01.01.2021 – 19800 грн ).

З 01.01.2018 відповідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пнсій» сума сплачено єдиного соціального внеску за договором про одноразову сплату за кожен місяць не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладання договору помножений на коефіцієнт 2.

Якщо підприємство/установа, організація з будь-яких причин не сплачувало внески в Пенсійний фонд або не сплачувало страхові внески чи  єдиний соціальний внесок то цей період не враховується в страховий стаж.

За наявності у роботодавця заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску зарахування страхового стажу за підстав сплачених окремим працівником внесків не можливе, виходячи з положень ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Разом з цим, звертаємо увагу, що будь-який працівник має можливість сам контролювати стан сплати роботодавцем єдиного та страхових внесків, а також правильність відображення його заробітної плати. Для цього необхідно лише зареєструватись на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. За наявності електронного цифрового підпису, доступ до веб-порталу електронних послуг здійснюється автоматично.

Адреса веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України: https://portal.pfu.gov.ua   portal.pfu.gov.ua

Адміністрація  Головного

управління ПФУ

  • в Закарпатський області